Düşük ayak

Düşük ayak, ayağın bilekten yukarıya doğru kaldırılmasını kontrol etme yeteneğinin kaybolmasıdır. Bu durumdaki kişi; yürürken ayak parmaklarını yerden kaldıramadığından parmaklarını yerde sürüyerek yürür (Stepaj yürüyüşü).

Düşük ayak, kişinin yürümesini yavaşlatır, bozar veya engeller ve düşmeye neden olabilir. Özellikle ayağın kaldırılmasının çok önemli olduğu merdiven çıkma, yokuş çıkma ve yumuşak yüzeylerde yürüme zorlukla yapılır.

Tüm bu engeller nedeniyle azalmış veya bozulmış hareket yeteneği kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği gibi, günlük aktiviteleri de sınırlar.

Düşük ayak nasıl ortaya çıkar?

Düşük ayak;
1-Peroneal sinir hasarlarına, veya
2-Peroneal sinire giden iletinin kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkar.

Peroneal sinir, dizin dış-yan-alt kısmından bacağın dış-yanı boyunca ayak bileğine kadar uzanır ve yürüme sırasında ayağın uygun zamanda doğru yönde kaldırılmasıyla görevli kasları kontrol eder. Bu kontrol görevinin yeterince yapılamadığı durumlarda; sıklıkla parmaklar yerde sürüklenir, ayak bileği içe/dışa hareket ettirilemez, ayak yerden kaldırılamaz ve düşük ayak ortaya çıkar.

Düşük ayak bir hastalık değil bulgu olduğu için; öncelikle düşük ayağın nedeni ortaya konmalı ve nedene yönelik uygun tedavi yöntemlerini belirlenmelidir.

Düşük ayak için kullanılmakta olan tedavi seçenekleri nelerdir?

Ayak bileği ortezleri veya destekleri (AFO ) en sık kullanılan ve tavsiye edilen seçenektir. AFO genellikle plastik veya daha hafif (karbon gibi) malzemelerden yapılan ayak ve alt bacak kısmına giyilen bir ortezdir. Bu ortez, ayakbileğini 90 derecelik açıda destekler ve ayağın yere takılmasını engelleyerek yürümeye yardımcı olur. Bu tür bir ortezi uygun ayakkabılar ile giymek gerekir. Yumuşak ayakkabılar, sandaletler veya arkası açık ayakkabılar ile AFO giyilemez.

Düşük ayak, omurga kaynaklı patolojilere bağlı periferik sinir yaralanması nedeniyle ortaya çıkmışsa, bası bölgesindeki neden cerrahi olarak ortadan kaldırılarak tedavi denenir. Nadir durumlarda sinir hasarı komplex cerrahi yöntemlerle tamir edilir. Fakat düşük ayak inme, cerebral palsy veya multipl skleroz gibi beyinde veya üst seviyedeki sorunlardan kaynağını alıyorsa, genellikle cerrahi tedavi tavsiye edilmez.

WalkAide - Düşük Ayak Problemine Etkili Bir Çözüm

WalkAide, düşük ayak problemi yaşayan kişilerin yürüme bozukluklarını düzeltmek için geliştirilmiş bir Myo-Orthotik teknoloji ürünüdür.10 yıllık bir çalışmadan sonra ABD 'de FDA onayını alarak tüm dünyada Ekim 2006 sonrasında pazarlanmaya başlanmıştır.WalkAide 2006 ylında Frost-Sullivan tarafından yılın ortopedik ürünü seçilmiştir

WalkAide'in sunduğu myo-orthotik teknoloji, bozulmuş peroneal sinir işlevini düzeltmek için sinir üzerine yerleştirilen elektrotlarla elektrik stimulasyonu yaratarak ayağın hareketini sağlar.

 

Ayağa herhangi bir ortez giymekten daha kolay ve etkinliği daha fazladır. Bu uygulama ile sinirden kasa gönderilen sinyallerle ayak doğru zamanda yerden kalkar ve tekrar yere temas eder. Böylece yürüme şekli doğal, hızlı ve düzgün olarak gerçekleşir.

 

WalkAide hangi hastalıklara bağlı düşük ayak gelişiminde kullanılır?

-Vücut yarısında gelişen stroke (inme ,felç) nedenli düşük ayak probleminde
-Omurilik yaralanmasına bağlı ayakbilek kontrolsüzlüğünde
-Kafa travması geçirenlerde ortaya çıkan bacak alt kısmındaki kuvvet kaybında
-Multipl Skleroz hastalarında meydana gelen düşük ayak sorununda
-Ailevi nedenli genetik spastik paraplejide
-Serebral Palsi (Spastik Çocuklar) nedenli ayakbilek kontrol güçlüğünde

WalkAide nasıl kullanılır?

İleri teknolojiye sahip küçük bir cihaz olan WalkAide'in kullanılması da son derece kolaydır. İki yüzeyel elektrot ve bir adet kalem pil ile çalışır.

Düşük ayak olan bacak bölgesinde diz altında peroneal sinir üzerine yerleştirilen yapışkanlı yüzeyel elektrotlar ile WalkAide' den üretilen uygun sinyallerin iletilmesi sağlanır. Cihazı bu bölgede tutan bir diz altı bant vardır. Ayak serbesttir ve özel bir ayakkabı giyilmesi gerekmez.

WalkAide uygulanacak hasta, ayak bileğindeki hareketler ve yürüme şekli yönünden, özel eğitilmiş uygulayıcı hekim, fizyoterapist veya ortez teknisyeni tarafından değerlendirilir. Her hastanın düşük ayağın gelişme sürecine bağlı olarak farklı yürüme şekli, hızı ve problemi vardır.

Bu cihazla birlikte geliştirilmiş WalkAnaliz bilgisayar programı ile kişinin bacak ve ayak hareketleri analiz edilir. Daha sonra peroneal sinire uygun aralıklarla elektrik sinyalleri gönderilerek ayağın ve bileğin hareketleri kontrol altına alınır. Bu elektrik sinyalleri ile doğru zamanda ve doğru şekilde ayağın yerden kaldırılması ve tekrar yere teması sağlanmış olur. Böylece kişi kendine ait olan yürüme şekli ve hızında yürüme imkânına kavuşur.

Tüm bu ilk değerlendirme yaklaşık bir saat zaman alır. Daha sonra hastaya cihazı kullanması, takıp çıkarması ve bakımı öğretilir. Zamanla, kullanıma bağlı olarak kişinin yürüme şekli değişir, hızlanır ve aylık veya 2 aylık kontroller ile elektrik sinyallerinin gönderilme süresi değiştirilebilir.

WalkAide başka ne amaçla kullanılır?

Cihaz üzerinde bulunan bir diğer özellik ise; istirahat sırasında kullanılarak kasların çalıştırılmasına imkân veren, bu şekilde ayağın kuvvetlenmesini sağlayan egzersiz yaptırma programıdır.

Egzersiz amaçlı veya uzun süre yürüme sırasında kullanım kan dolaşımını arttırır, eklem hareket açıklığını korur ve kas atrofisini engeller. Cihazı erken dönemde uzun süre kullanan hastalarda, beyinde ortaya çıkardığı hatırlama ve yenilenme (plastisite) etkisiyle iyileşmeyi hızlandırdığı da gösterilmiştir.

 

Copyright 2008 - 2013 © www.asyafizik.com | Web Design Yelbi Bilgisayar